عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی

عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی

عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی، برخی از آسیب ها و عوامل محیطی مخرب به طور نامحسوس و پنهانی سبب ایجاد بیماری و مشکل میشوند. میکروب ها عامل مهمی در ایجاد بیماری برای انسان و حیوان می باشند.

ویروس ها، انگل ها، باکتری ها، قارچ ها و ذرات بیماری زا در محیط زندگی انسان وجود دارند. به منظور جلوگیری از ایجاد بیماری باید آنها را به روش های مطمئن از بین برد. انسان به منظور از بین بردن میکروب ها از روش های گوناگونی چون؛ جوشاندن و پختن مواد خوراکی، شستن و ضدعفونی نمودن وسایل مورد استفاده، ضدعفونی نمودن مکان های آلوده و بیماری زا مانند بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و سرویس های بهداشتی استفاده می نماید.

با توجه به آسیب های ناشی از میکروب ها یا میکرو ارگانیسم ها، ضدعفونی و میکروب زدایی منازل، محل کار، بیمارستان ها، مراکز خدماتی و… بسیار ضروری می باشد. میکروب کشی به دو صورت ضدعفونی و گندزدایی انجام می شود.

ویژگی های این مواد میکروب زدا

از بین بردن میکروارگانیسم ها، ضدعفونی و میکروب زدایی به دو روش ضد عفونی و گندزدایی انجام می‌شود. مواد ضدعفونی به ترکیبات شیمیایی رقیقی اطلاق می‌شود که درمورد جانداران زنده و انسان‌ها استفاده می‌شوند. این ترکیبات، فاقد آسیب‌های جانبی برای انسان و جانوران می باشند. گندزدا به ترکیب شیمیایی ضدعفونی کننده ی قوی اطلاق می‌شود که در ضدعفونی نمودن اماکن، سطوح و اشیا کاربرد دارد.

مواد میکروب زدا در غلظت های مختلف با از بین بردن میکروب ها یا پیشگیری از رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر ماده ی شیمیایی، مطابق ساختار شیمیایی منحصر به فرد خود، بر میکروب ها تأثیر می گذارد. به منظور کسب نتیجه ی مدنظر،اغلب مواد ‌شیمیایی ضدعفونی کننده خصوصیات خاصی دارند. این خصوصیات شامل موارد زیر می باشند.

• دارای خاصیت ضدعفونی و میکروب کشی در غلظت های سطح پایین

• فاقد خواص سمی و حساسیت زا در مورد انسان و موجودات دیگر

• حفظ اثر ضدعفونی و ضد میکروبی در زمانی معین

• فاقد ترکیب شیمیایی مضر و خورنده در برابر سطوح، البسه و وسایل

• دارای خاصیت رفع بودی بد و کثیف

• دارای قیمت مناسب

• در دسترس و فراوان

• در هر شرایطی فعالیت شیمیایی موثر انجام دهد.

انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدا

انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدا، طی آزمایش های دقیق و فراوان به مرحله ی انبوه سازی و مصرف می‌رسند. این مواد حاوی ترکیبات شیمیایی ذیل می باشند.

• فنل و ترکیبات حاوی فنل

• هالوژن ها و ترکیب های حاوی عناصر گروه هجده

• الکل و مشتقات آن

• فلزات سنگین به صورت خالص و ناخالص

• آلدئیدهای شیمیایی

• پاک کننده ها و شوینده ها

• ترکیبات گازی

هرکدام از این ترکیبات شیمیایی، مناسب مکان و سطح خاصی می باشند که در ادامه به بررسی عملکرد آنها می پردازیم.

ترکیبات حاوی فنل،یکی از مواد ضدعفونی و میکروب زدایی

ترکیبات حاوی فنل، از پرکاربردترین مواد ضدعفونی و میکروب زدایی می باشند. فنل ماده ی شیمیایی با فرمول شیمیایی C6H5OH می باشد. کروزول نیز یک ترکیب شیمیایی حاوی فنل می باشد که کاربرد روزانه دارد. این ترکیبات با تأثیر بر روی پروتئین باکتری ها، سبب از بین بردن آنها می‌شوند. ترکیب شیمیایی ضدعفونی کننده و گندزدایی کروزول به صورت 50%صابون و 50%کروزول تهیه میشود.

این ترکیب به منظور گندزدایی و ضدعفونی تجهیزات پزشکی و محیط منازل، مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب حاوی 5% کروزول، جهت ضدعفونی و از بین بردن میکروب های خلط سینه و مدفوع افراد مبتلا به سل، مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب کروزول با صابون و مشتقات نفتی، در گندزدایی و ضدعفونی سرویس بهداشتی منازل و بیمارستان ها، لوله های فاضلاب و سطوح بسیار آلوده کاربرد دارد. این ترکیبات با نام های تجاری لیزول و لیزال در بازار موجود می باشند.

الکل و مشتقات الکلی از مواد ضدعفونی

ترکیبات شیمیایی حاوی الکل، از مواد ضدعفونی و میکروب زدایی می باشند. این ترکیبات، با تأثیر بر چربی باکتری ها و میکروب‌ها، غشای سلولی آنها را متلاشی می کنند. الکل ها بسیاری از باکتری ها و ویروس ها را تحت تأثیر قرار داده و نابود می کنند. الکل اتیلیک با غلظت بالا، تأثیر گذار می باشد. غلظت بیش از 60 %الکل سبب از بین رفتن اغلب میکروب ها ی فاقد پوشش پروتئینی می شود.

به منطور افزایش تأثیر الکل بر میکروب ها، ابتدا شی و سطح مدنظر تمیز شود، سپس در تماس با الکل قرار داده شوند. یکی از مزایای ترکیبات الکلی، عدم تأثیر مخرب و فرمایشی بر سطوح حساس می باشد. ترکیبات الکلی مانند ایزوپروپانول، متانول و اتانول، اغلب به همراه سایر ضدعفونی کننده ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هالوژن ها از رایج ترین مواد در ضدعفونی و میکروب زدایی

هالوژن ها گروهی واکنش پذیر در جدول عناصر مندلیف می باشند و به همین دلیل از توانایی پاک کنندگی قوی برخوردار هستند. عناصری مانند ید، فلوئور، کلر و برم، از پاک کننده ها محسوب می‌شوند. در ادامه به بررسی ترکیبات شیمیایی حاوی هالوژن ها می پردازیم.
• یدوفرم ها: ترکیبات حاوی ید به همراه عوامل شیمیایی دیگر فعالیت می‌کنند.

این ترکیبات برای ضدعفونی پوست و سطوح حساس مناسب می باشند. یدوفرم ها با حل کردن چربی های غشاء، سیستم میکروارگانیسم ها را مختل می کنند و در حضور پروتئین ها فعالیت کمتری دارند. این ترکیب، با الکل محلولی قوی ایجاد می کند که بر روی انواع قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها اثر مخرب می گذارد.

• ترکیبات شیمیایی حاوی کلر

کلر به طور کلی به عنوان گند زدا، ضدعفونی کننده، جرم گیر، سفیدکننده و پاک کننده عمل می کند. محلول های حاوی کلر با غلظت های مختلف، کاربردهای متفاوتی دارند. محلول با غلظت 2%کلر،به منظور مصارف ضدعفونی، پاک کنندگی و لکه بری در منازل و آزمایشگاه ها کاربرد دارد. محلول کلر با غلظت 10% در بیمارستان ها و منازل به عنوان پاک کننده ی آلودگی های خونی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محلول هیپوکلریت، معمولا در هوای اتاق تجزیه می‌شود، به منظور جلوگیری از این پدیده، محلول هیپوکلریت را در محفظه های در بسته و محیط سرد نگهداری میکنند. محلول هیپوکلریت با غلظت 2%، سطوح حساس و نسبتا تمیز را ضدعفونی می‌کند. محلول هیپوکلریت با غلظت 10%،انواع سطوح آلوده و آغشته به میکروب را ضدعفونی می‌کند. هیپوکلریت کلسیم و هیپوکلریت سدیم یا وایتکس، از پرکاربرد ترین ترکیبات حاوی کلر می باشند.

علاوه بر موارد ذکر شده، مواد شیمیایی متعددی در پاکسازی محیط زندگی ما موثر می باشند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درمورد سایر ترکیبات و سم های ضدعفونی کننده، می توان به سایت خدمات سمپاشی کاسپین مراجعه نمود.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

ضدعفونی سالک یا پشه خاکی

ضدعفونی سالک یا پشه خاکی سالک یا پشه خاکی ضدعفونی سالک یا پشه خاکی،این نوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Buttonارتباط با مدیریت