ضد عفونی و میکروب زدایی محیط

ضد عفونی و میکروب زدایی محیط

ضد عفونی و میکروب زدایی محیط یکی از اقدامات مهم در جهت سلامت افراد جامعه است. عوامل بیماری زا در هر فصلی از سال وجود دارند و سلامت افراد را تهدید می کنند. با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که اغلب مرگ و میرها در سراسر جهان به علت عفونت است. به همین دلیل پاکسازی محیط از اهمیت زیادی برخوردار است.

ضد عفونی چیست

ضد عفونی کردن به اعمالی گفته می شود که باعث جلوگیری از رشد و تکثیر میکروب ها بر روی نسوج زنده مانند پوست بدن انسان و جانوران خواهند شد. در اکثر موارد این اعمال باعث نابودی عوامل میکروبی هم می شوند. عوامل زیادی عمل آنتی سپتیک را تحت تاثیر قرار می دهند. زمان از جمله مهمترین این عوامل است.

گند زدایی محیط

برای از بین بردن میکروب بر روی اجسامی که هر روز با آن سروکار داریم باید عمل گند زدایی را انجام داد. این کار به طور اختصاصی به سطوح غیر زنده مربوط است که باعث از بین رفتن ارگانیسم های بیماری زا و عفونت زا بر روی اشیاء خواهد شد. یکی از بهترین راه های جلوگیری از رشد و انتشار میکروب ها و ویروس ها ضدعفونی کردن و میکروب زدایی محیط خانه و محل کار است.

زیرا افراد در طول شبانه روز بیشترین وقت خود را در این دو مکان سپری خواهند کرد. شایان ذکر است که اکثر قریب به اتفاق این میکروب ها و ویروس ها مدت زمان قابل توجهی بر روی سطوح باقی خواهند ماند. افراد ممکن است با تماس با این سطوح به این عوامل آلوده شوند.

ضد عفونی کردن محیط خانه

خانه می تواند یکی از پاک ترین و امن ترین مکان ها از لحاظ وجود عوامل بیماری زا باشد. به شرط آن که همه پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود. افراد خانواده هر روز مجبورند به واسطه کار یا خرید و یا انجام کارهای ضروری از خانه خارج شوند. در طول مدت زمانی که در بیرون از خانه به سر می برند با بسیاری از میکروب ها و ویروس ها روبرو خواهند شد و امکان انتقال آن ها از طریق فرد به داخل خانه بسیار زیاد خواهد بود.

به همین جهت محیط خانه هم آلوده خواهد شد و نیاز به سمپاشی منازل داریم اما برای برطرف کردن این معضل چه باید کرد؟

افراد هر چقدر هم در بیرون از منزل و در اماکن عمومی پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. باز هم خواه ناخواه تا حدی ناقل ویروس و میکروب و عوامل بیماری زای دیگر خواهند بود. البته در بسیاری موارد دوری از این عوامل اجتناب ناپذیر است. اما راه های زیادی برای جلوگیری از انتقال آن به وجود دارد.

برای مثال: هنگام مراجعه به منزل کفش های خود را باید در قسمتی بیرون از اتاق ها و نشیمن بگذاریم و از آوردن آن به داخل خانه جدا خودداری کنیم. زیرا همه بر این امر واقعیم که کفش یکی از آلوده ترین وسایل مورد استفاده انسان است. حدالامکان با لباس بیرون وارد محیط خانه نشویم. بلکه سعی کنیم به محض وارد شدن لباس خود را در یک مکان مشخص آویزان کنیم.

اقدامات عملی برای پاکسازی میکروبها در منازل

سپس پلاستیک و کیسه های حاوی خرید را مدام در خانه این طرف و آن طرف نبریم بلکه همه را در گوشه ای بگذاریم تا مرتب از هم جدا شوند. مواد خوراکی را به آشپزخانه جهت ضد عفونی و شستن انتقال دهیم. سایر مواد و لوازم خریداری شده را از درون جعبه یا کیسه مخصوص بیرون بیاوریم و با کمک یک دستمال آغشته به الکل آنها را دستمال کشیده و در جای مناسب قرار دهیم.

این کارها شاید کمی خسته کننده به نظر بیایند. اما انجام آن ها درحقیقت کمک بزرگی به سلامت همه افراد خانواده خواهند کرد. گام بعدی تمیز کردن روزانه محیط منزل است. به این صورت که سرویس های بهداشتی را مرتب و به وسیله شوینده های مناسب ضدعفونی و میکروب زدایی کنیم.

زیرا این مکان ها جزء مکان های کثیف خانه محسوب می شوند که عوامل بیماری زا در آن ها به شدت فعال هستند. همچنین نباید از آشپزخانه یا همان قلب خانه غافل شد. پاک کردن این مکان بسیار حساس است زیرا به طور مستقیم با خورد و خوراک افراد در ارتباط است. به همین جهت باید همه قسمت های آن از یخچال گرفته تا سینک ظرفشویی و سطل زباله هر روز و به طور مرتب ضدعفونی و تمیز شوند.

ضد عفونی و میکروب زدایی محل کار

افراد بنا به شغل و نوع رابطه ای که در بیرون از منزل دارد روزانه با افراد زیادی در تعامل هستند. بنابراین باید نسبت به پاک کردن محل کار خود از هر نوع عامل بیماری زا حساس باشند. فرقی نمی کند فرد چه شغلی داشته باشد. معلم باشد یا مغازه دار یا کارمند. هر کسب و پیشه ای که داشته باشد باید اقدامات لازم در جهت ضد عفونی کردن وسایل و ابزارهایی که در دسترس دارد را انجام دهد.

وسایلی مانند میز کار، دسته های صندلی، ماشین حساب، خودکار، کیبورد و موس کامپیوتر از جمله آلوده ترین وسایل مورد استفاده در محل کار هستند که باید به طور مرتب گندزدایی شوند.

نکته: برای تمیز کردن وسایل و ابزارها و یا سطوح بهتر است. به وسیله یک دستمال آغشته به مواد ضد باکتری و ویروس انجام شود. همچنین نحوه دستمال کشیدن باید به شکل و حالت رفت باشد نه رفت و برگشت.

بهترین مواد برای ضد عفونی و میکروب زدایی کردن محیط

مقرون به صرفه بودن و همچنین در دسترس بودن وایتکس یا آب ژاول باعث شده است تا این ماده گندزدا به عنوان بهترین ماده برای تمیز کردن محیط شناخته شود. در بعضی از مکان ها که درصد آلودگی بالا می باشد. باید از ترکیبات قوی تر که دارای آمونیوم کواترنر است استفاده شود. این مکان ها شامل: بیمارستان ها، کارخانه ها و مراکز تخصصی می باشند.

لازم است یاد آور شویم میزان قدرت گندزدایی وایتکس و آمونیوم در یک حد می باشد. اما استفاده از وایتکس به خاطر وجود کلر در مکان هایی مانند بیمارستان امکان پذیر نیست. آن هم به علت بوی نامطبوع و همچنین وجود خاصیت خورندگی فلزات و چرم در این ماده است.

شرکت سمپاشی کاسپین یکی از بهترین شرکت های ضدعفونی منازل و محیط کار می باشد که آمادگی خود را در جهت ضد عفونی کردن اماکن و ساختمان ها اعلام می دارد. این شرکت علاوه بر گندزدایی محیط خدمات فراوانی را در جهت آموزش و نحوه استفاده از مواد ضد عفونی کننده ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های تماس موجود در سایت تماس گرفته تا کارشناسان ما بهترین مشاوره را در اختیار شما قرار بدهند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی

عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی، برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Buttonارتباط با مدیریت