ضدعفونی سالک یا پشه خاکی

ضدعفونی سالک یا پشه خاکی

سالک یا پشه خاکی

ضدعفونی سالک یا پشه خاکی،این نوع حشرات که ریز و بالدار می باشند و در محیط زندگی انسان ها به وفور یافت می شوند.حشرات موذی و مزاحم که ناقل چند نوع بیماری در نقاط مختلف جهان می باشند. این حشرات دارای بدنی پر مو می باشند و جثه ای کوچک به طول ۵/۱ تا ۴ میلی متر هستند. همچنین دارای چشم های درشت و پاهای بلند و باریک می باشند.

بیولوژی کامل سالک یا پشه خاکی

نوع ماده سالک یا پشه خاکی تخم گذار است و عمل تخم گذاری آن به صورت تکی می باشد. در هر دوره تخم گذاری پشه حدود ۱۵ تا ۴۰۰ تخم می گذارد. تخم ها اغلب در نقاط مرطوب مانند زیر برگ های پوسیده یا در شکاف دیوارها و در لایه های خاک مرطوب و یا درخاک کف طویله گذارده خواهند شد. بعد از گذشت ۶ تا ۱۷ روز تخم ها باز می شوند. هنگامی که حشرات بالغ شوند فقط نوع ماده خونخوار خواهد بود و حشره نر از قند و شیره گیاهان تغذیه می کند.

سالک یا پشه خاکی چه نقاطی از بدن را نیش خواهد داد؟

این نوع حشره به علت داشتن خرطومی ضعیف و نداشتن قدرت کافی برای مکش خون نمی تواند از تمام نقاط بدن برای مکیدن خون استفاده کنند به همین دلیل به دنبال قسمت های نازک پوست می باشد تا بتواند به راحتی نیش خود را فرو برده و خون را بمکد. نقاط مورد علاقه این حشرات در بدن انسان ها شامل: صورت، پشت دست ها، اطراف زخم ها، روی پاها می باشند.

عوارض گزش در صورت عدم ضدعفونی سالک یا پشه خاکی

۱: اثرات گزش

سالک یا پشه خاکی جثه ریز و کوچکی دارد اما در عین حال دارای بزاقی سمی و حساسیت زا است. گزش این نوع حشره در افراد حساس همراه با سوزش و خارش شدید می باشد و یک یا دو هفته جای نیش آن به صورت پا پول باقی خواهد ماند. این پشه ها معمولا بیشتر از یک نقطه از بدن را نیش خواهند زد و آن هم به خاطر تکمیل کردن پروسه تغذیه خود می باشد. آن ها چند نقطه نزدیک به هم را مورد گزش قرار خواهد داد تا به طور کامل سیر شوند.

۲: منتقل کردن بیماری

بیماری لیشمانیوز مهم ترین و رایج ترین نوع بیماری است که توسط این پشه ها منتقل داده خواهد شد. این بیماری یک نوع بیماری انگلی بوده که به وسیله انگل های تک یاخته ای تاژکدار ایجاد می شود.

انواع لیشمانیوز

۱: لیشمانیوز پوستی یا سالک، این نوع بیماری دارای دو نوع سالک روستایی یا مرطوب و سالک شهری است. نوع روستایی این بیماری از عامل L.major و ناقل آن انواع جوندگان می باشند. نوع دوم این بیماری سالک شهری یا خشک از عاملL.topics.است و ناقل آن انسان ها و سگ های آلوده هستند.

۲: لیشمانیوز پوستی و مخاطی: این نوع بیماری را با نام اسپوندیا هم می شناسند. این نوع بیماری به وسیله L.braziliensis L.amazonensis ایجاد می شود و از طریق پشه های خاکی از جنس Lutzomyia منتقل خواهد شد.

۳: لیشمانیوز احشایی یا درونی: این نوع بیماری به وسیله انگل های L.donovani ایجاد می شود و در کشور ما با وسیله پشه خاکی های جنس Ph.major منتقل می شود.

روش های پیشگیری از بیماری سالک

۱: تعمیر و ترمیم مکان های نگهداری دام و طیور

۲: ایجاد پوششی مناسب بر روی کانال های روباز

۳: دفع نخاله های ساختمانی و فاضلاب ها به روشی کاملا اصولی و صحیح

۴: جمع آوری اصولی فاضلاب ها و هدایت آن ها به مکانی دور از محیط زندگی انسان ها

۵: جمع آوری سگ های ولگرد در سطح شهرها و روستاها

۶: مبارزه با جوندگان موذی مانند موش

۷: تخریب یا بازسازی ساختمان های مخروبه

۸: پر کردن شکاف دیوارها

محافظت در برابر سالک یا پشه خاکی

۱: قرار دادن توری بر روی در و پنجره منازل

۲: استفاده از پشه بند به هنگام خواب

۳: استفاده از پماد و مواد دور کننده حشرات بر روی صورت و نقاطی از بدن که در معرض گزش قرار دارند.

۴: پوشاندن جای زخم سالک برای جلوگیری از آلوده شدن افراد

اقدامات برای ضدعفونی سالک یا پشه خاکی

اقدامات برای مبارزه و ضدعفونی سالک یا پشه خاکی اغلب به سه روش می باشد.

۱: روش شیمیایی

برای سمپاشی این پشه ها به دو صورت باید عمل کرد. اول سمپاشی مناطق آبی که شفیره و لارو ها در آن وجود دارند. دوم سمپاشی ابقایی برای از بین بردن حشره های بالغ با هدف دور کردن آن ها برای جلوگیری از ورود پشه های جدید.

۲: روش های فیزیکی

این روش شامل از بین بردن مناطقی است که پشه در آن رشد خواهد کرد مانند پر کردن آب های راکد.

۳: روش های بیولوژیکی

در این روش از موجودات شکاری مانند خفاش یا ماهی برای از بین بردن لاروها و حشره های بالغ استفاده می شود.

فعالیت سالک یا پشه خاکی

بیشترین فعالیت سالک یا پشه خاکی از اوایل خرداد تا اواخر شهریور است. به طور معمول در نواحی معتدل این نوع حشرات در فصل های گرم سال خود را بیشتر نشان خواهند داد. این پشه ها در طول روز خود را در نقاط تاریک مخفی می کنند و هیچ گونه فعالیتی ندارند ولی با تاریک شدن هوا و اوایل شب فعالیت آن ها شروع می شود و با پایان شب دوباره از حرکت و فعالیت آن ها کم خواهد شد.

کشور ما از از زیستگاه های مهم این نوع حشرات است. بنابراین از بین بردن و ضدعفونی سالک یا پشه خاکی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. به همین دلیل شرکت های سمپاشی متعددی در کشور فعالیت دارند که مهم ترین و باتجربه ترین آن ها شرکت سمپاشی کاسپین است.

این شرکت با داشتن تجربه بالا در خصوص انتخاب سم مناسب و نحوه سمپاشی حشرات در خدمت هموطنان می باشد. همچنین وجود مشاوران و افراد متخصص در این مجموعه این امکان را فراهم آورده است تا افراد از تجربیات آن ها استفاده های لازم را ببرید. برای آشنایی با نحوه عملکرد این شرکت با شماره های 09106682600 و 09190445812 از طریق تلفن یا واتس آپ تماس حاصل فرمایید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی

عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی، برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Buttonارتباط با مدیریت