شناخت مورچه و راه های مبارزه با آن

شناخت و راه مبارزه با مورچه

 

سمپاشی حشرات | سمپاشی در تهران | سمپاشی کاسپین : شناخت مورچه و راه های مبارزه با آن،مورچه به حشره ای اجتماعی معروف است که از راسته نازک بالان که حدود ۱۱۰ الی ۱۳۰ میلیون سال پیش به تکامل رسیده اند. در حال حاضر بیشتر از ۱۲۰۰۰ گونه از این حشره طبقه بندی شده اند و ارزیابی کرده اند که این میزان به ۲۲۰۰۰ گونه نیز رسیده است. این حشرات را از اسکلت بندی گره مانند، کمر باریک و شاخک های آرنج دار شناسایی می کنند.

مقدار اجتماع این موجودات می تواند شامل چند مورچه شکارچی تا چند میلیون مورچه ساده، کارگر، سرباز و دیگر مجموعه ها باشد. گاهی ازدحام این موجودات را بصورت یک ابر جامعه تشریح کرده اند چرا که این حشرات در آن با همدیگر کار می کنند و از زندگی و اجتماع خود حمایت می کنند.

گاهی این موجودات در خانه دردسر هایی را ایجاد می کنند که تحمل آنها بسیار سخت است در این صورت نخستین فکری که برای مقابله با آنها به ذهن خطور می کند این است که چگونه می توان از شر این موجودات آزار دهنده خلاص شد پیش از اینکه صدمات زیادتری را به بار آوردند.

اما توجه داشته باشید که سمپاشی منازل یا محل کار خود را برای از بین بردن کامل این حشرات را به دست هر کسی نسپارید. چرا که امکان دارد اشخاص غیر ماهر و سود جو با بکارگیری از میزان زیادی سم و نوعی سم غیر بهداشتی سبب صدمات غیر قابل جبرانی شوند.

روش های کنترل، مبارزه و طعمه گذاری مورچه

مورچه همانطور که قبلا به آن اشاره شد دارای گونه های متنوعی هستند که در محیط داخل و بیرون از محل سکونت آدم ها به علت دامنه گسترده تغذیه ای که دارند ساکن می شوند و بعد از یافتن مخفیگاه مطلوب در پی یافتن آب و غذای مناسبی هستند. این حشرات اکثرا به مواد شیرین، پروتئینی و مواد روغنی جذب می شوند.‌

این حشرات بعد از اینکه مواد غذایی پیدا کردند ماده ای به اسم فورمون تراوش می کنند و بدین وسیله سایر موجودات مسیر دستیابی به غذا را پیدا می کنند.

در مبحث مهار ، شناخت مورچه و راه های مبارزه و سمپاشی مورچه تشخیص نوع گونه و شیوه مقابله با این حشرات احتیاج به کارشناس از بین برنده آفات داشته تا این عمل به صورت اصولی انجام گیرد. در این صورت بهتر است با موسسات موثق و معتبر سمپاشی تماس گرفته تا در کمترین زمان ممکن برای از بین بردن این موجودات اقدام کنند.

شناسایی محل برای مبارزه با مورچه

متخصصان با ملاحظه به گونه این حشرات نواحی اصلی جایگیری آنها را شناسایی کرده و پس از آن تمامی مبادی بهسازی مرتبط با مسدود کردن شکاف ها، حفره ها را به مشتری تعلیم می دهند تا با ترکیب دو شیوه شیمیایی و بیولوژیک به از بین بردن آنها اقدام کنند.

قدم نخست در مبحث مبارزه و ریشه کن کردن این حشرات اعمال اصول بهسازی در پیرامون و مسدود کردن تمامی درز ها و حفره های خانه یا محل کار است که از عمده ترین امور برای رهایی از شر این موجودات به حساب می آید. بهتر است بدانید اگر این مرحله به درستی انجام نگیرد کلیه شیوه های مواجه با این موجودات با شکست روبه رو می شود.‌ دقت کنید تمام ماخذ آب و غذا و راه های دستیابی آن ها به این منابع که سبب جذب مورچه می شود را بایستی به صورت کامل از پیرامون حذف کرد.

حذف منابع غذایی برای مقابله با مورچه

از عمده ترین قسمت های مهار و سمپاشی مورچه در مسیر بهسازی پیرامون از بین بردن منابع غذایی است که عبارتند از:

•تمامی مواد غذایی را بهتر است در ظروف دربسته قرار دهید.

•از ریختن هر نوع چربی ، مواد خوراکی بر روی کابینت، گاز و زمین و… به شدت جلوگیری کنید.

•کلیه نواحی پشت اجاق گاز، یخچال ، ماشین لباسشویی، ظرفشویی، زیر و پیرامون سینک بصورت کامل تمیز و مرتب کنید.

•کابینت ها را گاهی مرتب کنید و چنانچه خرده های مواد غذایی مشاهده کردید آن را تمیز کنید، از سویی تمامی مواد غذایی خشک را در یک کابینت بگذارید تا در صورت آلودگی بتوان خیلی زود از سرعت بخش آن جلوگیری کرد.

ویژگی لازم جهت انتخاب یک سم مورچه کش

عاقلانه ترین شیوه برای شناخت مورچه و راه های مبارزه با آن بکارگیری از سموم مورچه کش است، ولی یک سم مطلوب بایستی دارای خصوصیات باشد که این خصوصیات عبارتند از:

•سم بی ضرر برای انسان و حیوانات خانگی

معمولا کسی کاری به کار این حشرات در طبیعت ندارد ، در حقیقت زمانی در پی سم برای ریشه کن کردن این موجودات هستید که در خانه باشند، در این صورت به آفت کشی احتیاج است که برای اهالی منزل ضرری نداشته باشد و سمی نباشد.

•سم از بین برنده این حشرات بی بو و بی رنگ باشد.

این حشرات برای پیدا کردن غذا در تمام نواحی خانه توزیع می شوند بدین علت برای ریشه کن کردن آنها امکان دارد ناچار به سمپاشی قسمت های متنوع خانه باشید. در نهایت مطلوب است سمی را انتخاب کنید که هیچ لکه ای از خود به جای نگذارد و بوی بدی هم نداشته باشد.

•دوام طولانی مدت در محوطه

از ویژگی های لازم جهت انتخاب آفت کش مورچه دوام زیاد آن در محیط است. دوام زیاد این آفت کش ها در محیط از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا که مقابله با آفات فرایندی زمانبر بوده و نیاز به تکرار سمپاشی در این دوره کسل کننده است.

•کاربری آسان

توانایی بکارگیری آسان از دیگر خصوصیات عمده ای است که در تعیین یک آفت کش تاثیر ویژه ای دارد.

•مقرون به صرفه

از دیگر ویژگی های لازم جهت انتخاب آفت کش مورچه می توان به قیمت مناسب و به صرفه آن اشاره کرد در تعیین هر فراورده ای من جمله آفت کش ها نخستین نکته ای که بایستی به آن توجه کرد صرفه اقتصادی آن است.

توصیه های ایمنی بعد از ضدعفونی این نوع حشره

توصیه های ایمنی بعد از سمپاشی مورچه ها عبارتند از:

•از بکار گیری مواد خوراکی که به سم آمیخته شده جدا خودداری کنید.

•بعد از هوادهی مکان سمپاشی شده، می توان به مکان مورد نظر بازگشت.

•بعد از انجام این عمل بایستی کلیه مسیر های ورودی و خروجی را برای گردش هوا باز بگذارید.

•سم تا موقعی که نمناک است و به صورت کامل خشک نشده است می تواند ایجاد مسمومیت کند، بنابراین تا خشک نشدن سم از ورود به محل خودداری کنید.

•اشخاصی که دارای بیماری خاص نظیر قلبی، ریوی، کلیوی و پوستی هستند، زنان باردار و کودکان بهتر است براساس توصیه های متخصصان شرکت سمپاشی کاسپین جهت ورود به محل سمپاشی شده عمل کنند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی

عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی عملکرد انواع مواد ضدعفونی و میکروب زدایی، برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Buttonارتباط با مدیریت