توصيه کارشناسان و مسوولان به خانواده‌ها:

با گرم شدن هوا دوباره سر و کله حشراتي مانند پشه، موريانه، مگس، سوسک، ساس و مورچه پيدا مي‌شود و گاهي وجود آنها در داخل خانه به قدري آزار دهنده است که نه تنها موجب سلب آسايش و به خطر افتادن سلامت افراد ساکن در آن محيط مي‌شود البته براي مبارزه با همه آنها راهکارهايي وجود دارد که زياد جدي گرفته نمي‌شود و اغلب افراد به سراغ آگهي روزنامه‌ها مي‌روند تا از شرکتي که خدمات سمپاشی انجام مي‌دهد، کمک بگيرند. اگر شما هم سري به صفحات نيازمندی در بحث خدمات خانگي بزنيد، در ستون سمپاشی، با نام تعداد زيادي شرکت مواجه مي‌شويد.

متخصص فيزيولوژی جانوري و کنترل آفات شهری و صنعتي درباره فعاليت خدمات سمپاشی مي‌گويد: «نکته مهم اين است که افراد غير متخصص با استفاده از سم‌های نباتی سلامت افراد به خصوص کودکان، ميانسالان، خانم‌هاي باردار و بيماران قلبي، ريوي، کليوي و… را به خطر مي‌اندازند. در عين حال، استفاده از اين سموم غير استاندارد و تاييد نشده خطر سقط جنين، مشکلات پوستي، عصبي و تنفسي را افزايش مي‌دهد. متاسفانه اولين حربه ما در دنياي امروز، استفاده از سموم شيميايي است و افرادي هم هستند که خودشان از عطاري‌ها سم مي‌خرند و بدون در نظر گرفتن دوز مربوطه و با دستورالعمل‌هاي اشتباه، از آن استفاده مي‌کنند و نمي‌دانند با اين کار علاوه بر آسيب به سلامت افراد خانه حشرات هدف را نسبت به اين سموم مقاوم مي‌کنند. گاهي ريختن اين سم‌ها در چاه‌هاي فاضلاب موجب بيماري و نابودي ميکرو ارگانيسم‌هاي لازم در چاه مي‌شوند و به محيط زيست آسيب مي‌رسانند.

به همه متقاضيان اين قبيل خدمات توصيه مي‌کنم از شرکت‌هاي سمپاشی مجوز وزارت بهداشت بخواهند و حتما نوع سم را بپرسند و از شرکت بخواهند تا دستورالعمل‌ ايمني در رابطه با مصرف سم را در اختيار آنها قرار دهند. شش تا هفت ساعت پس از سمپاشی هم محل را ترک کنند و اين موضوع درباره حشراتي مانند ساس و کک بيشتر اهميت دارد و به 48 ساعت هم مي‌رسد.»

موضع وزارت بهداشت

هرچند که بيشتر شرکت‌هاي سمپاشی در تبليغات خود، داشتن مجوز از وزارت‌ بهداشت را مطرح مي‌کنند اما به گفته کارشناس کنترل آفات و سموم بهداشت شهري وزارت بهداشت، بسياري از شرکت‌هاي آگهي‌ دهنده براي سمپاشی، مجوز فعاليت ندارند و تنها با يک شماره تلفن، فعاليت مي‌کنند. وي مي‌افزايد: «تا چهار سال پيش، صدور مجوز فعاليت شرکت سمپاشی بر عهده وزارت کشاورزي بود اما از آن زمان به بعد، اين وظيفه به وزارت بهداشت واگذار شد و در حال حاضر، اين مجوز توسط معاونت بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي صادر مي‌شود. در حال حاضر، وزارت بهداشت فقط به چهار رشته حشره‌شناسي و مبارزه با حشرات ناقل، بهداشت محيط، بهداشت حرفه‌اي و گياه‌شناسي مجوز تاسيس شرکت سمپاشی مي‌دهند و بازرسان بهداشت بعد از برگزاري يک آزمون، بازديد از وسايل و محل و تاييد سم‌ مورد استفاده براي مسوول فني شرکت مجوز فعاليت دو ساله صادر مي‌کنند و پس از دو سال دوباره بايد تجديد شود.

در عين حال، مردم نبايد خودشان مبادرت به خريد سم و استفاده از آن کنند زيرا مقداري که به اين منظور استفاده مي‌شود، بسيار حايز اهميت است و استفاده از سم‌هاي اين‌چنيني، بروز حالت‌هاي عصبي، عصبانيت‌هاي انفجاري، حساسيت‌هاي پوستي، سوزش چشم، سرفه‌هاي خاص و مسموميت‌هاي حاد را در پي دارد. به اعتقاد من، خريد اين سموم از سوي مردم بايد حتما ممنوع شود.

توصيه ما اين است که مردم حتما از شرکتهای سمپاشی(سمپاشی کاسپین و سمپاشی آسایش) مجوز از وزارت بهداشت بخواهند و تا چند ساعت پس از سمپاشی خانه را ترک کنند تا بخارات و قطرات معلق نيز از بين بروند. از طرف ديگر، مردم مي‌توانند با استعلام شرکت‌هاي مجاز از طريق معاونت بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي استان خود، از فعاليت قانوني اين شرکت‌ها مطمئن شوند.»
بدون مجوز سمپاشی نکنيد!