سوسری ها

سمپاشی

سمپاشی

سمپاشی سوسری

این حشرات دارای بدن مستوی وبه رنگ قهوه ای یا سیاه می باشند.اندازه آنها متغیر و بین 1 تا 4 سانتیمتر میباشد.پاهای طویل و مودار دارند و ممکن است بال دار یا بدون بال باشند و اگر بال داشته باشند بال ها به طور مسطح روی بدن قرار گرفته اند.از هر تخم سوسري امريكايي 16الي 28واز هر تخم سوسري الماني 37الي44 نمف از تخم خارج ميشوند.سوسری ها دارای بو نامطبوع بوده و فعالیت شبانه دارند و در هنگام روز در مناطق تاریک و گرم و مرطوب پنهان می شونداين حشرات در برابر بي غذايي و كم ابي بسيار مقاوم هستندبه طوري كه سوسري خانگي ممكن است بدون اب به مدت 5تا10 هفته وبدون غذا براي چند ماه زنده بماند ودارای بیش از 3هزار نوع و به قدمت 3500 سال پیش بر می گردند.استفاده از سموم يا اسپري هاي با كيفيت پايين ممكن است باعث مقاوم شدن سوسريها(الماني) شود لذا از متخصصين امر كمك بخواهيد.

 

سمپاشی | سمپاشی منازل | سمپاشی ساس | خدمات سمپاشی | سمپاشی سوسک

انواع سوسری های خانگی
1.آلمانی
2.امریکایی
3.استرالیایی
4.نوار قهوه ای
5.شرقی
سمپاشی سوسری یا سوسک
سوسری‌ها یا سوسک‌ها که از راسته  حشراتی هستند با بدن پهن، کوچک تا خیلی بزرگ، عموماً تیره‌رنگ، برخی گونه‌های متعلق به مناطق گرمسیری بارنگ روشن، قطعات دهانی از نوع جونده، چشم‌های مرکب خوب رشد کرده، عده‌ای دارای دو عدد چشم ساده، در برخی گونه‌ها به‌جای چشم ساده ناحیه‌ای به رنگ روشن و بنام فنسترا وجود دارد که به سیستم عصبی متصل است، دارای شاخک بلند و نخی، بال جلو به‌صورت بال پوش مانند یا تگمینا درآمده و بال عقب غشایی و بزرگ‌تر از بال جلو با ناحیه‌ی آنال رشد کرده، پاها از نوع دونده و دارای پیش‌ران بزرگ، نرها دارای یک جفت استیله روی‌بند شکم، در ماده‌ها تخم ریز تحلیل رفته و توسط استرنیت هفت شکمی پوشانده شده، با سرسی‌ها مشخص، سینه به‌شدت فشرده و پهن‌شده، پیش قفسه سینه بزرگ که سر را می‌پوشاند.

 

سمپاشی | سمپاشی منازل | سمپاشی ساس | خدمات سمپاشی | سمپاشی سوسک

زیست‌شناسی سوسک یا سوسری
سوسری‌ها یا سوسک‌ها معمولاً در نواحی گرمسیری یافت می‌شوند ولی برخی از گونه‌های آن در نواحی معتدل نیز وجود دارند. این حشرات عموماً همه‌چیزخوار هستند و خصوصاً از مواد حیوانی و گیاهی در حال تجزیه، تغذیه می‌کنند. برخی گونه مانند  از چوب‌های خشک تغذیه می‌کنند و قادر هستند مواد سلولزی را به‌وسیله آنزیم سلولازی که توسط تک‌یاخته‌های همزیست تولید می‌شود، هضم کنند. این حشرات در پوشش‌های گیاهی کم تراکم، مواد گیاهی پوسیده و داخل یا خارج خاک یافت می‌شوند. البته برخی گونه‌ها در غارها و جاهای تاریک زندگی می‌کنند و تعداد اندکی نیز در لانه مورچه‌ها وجود دارند. سوسری‌ها دونده‌های سریعی هستند و برای گریز از شکارگرهایشان به‌جای پرواز معمولاً به این توانایی‌شان وابسته‌اند.
سوسری زمانی که مورد تهدید قرار می‌گیرد، توسط سوراخ‌های تنفسی صدای خاصی شبیه به هیس تولید می‌کند. این حشرات بیشتر فعالیت شبانه دارند و در دوره کربونیفر فوقانی (حدود 320 میلیون سال پیش) به‌عنوان یک گروه مجزا توسعه‌یافته‌اند.
روی مواد مختلف آن‌ها را می‌چسبانند. این حشرات از آفات خانگی بشمار می‌آیند که از مواد غذایی مختلف تغذیه می‌کنند. مهم‌ترین مسائل در مورد آن‌ها، آلودگی، مسائل بهداشتی مانند تولید بوهای نامطبوع. جلب شدن آن‌ها به زباله، فضولات و بالاخره مواد غذایی مورد مصرف انسان می‌باشد.

 

سمپاشی | سمپاشی منازل | سمپاشی ساس | خدمات سمپاشی | سمپاشی سوسک

گونه‌های خانگی یا گونه‌هایی که در منازل عمومیت دارند عبارت‌اند از:
1. سوسری آمریکایی یا سوسک آمریکایی
2. سوسری آلمانی یا سوسک آلمانی
3. سوسری شرقی یا سوسک شرقی
مشکلات بهداشتی سوسری‌ها
برخی از گونه‌های سوسری‌ها یا سوسک‌ها ناقل بیماری‌زا نیز هستند که در این زمینه اعتقاد بر این است که اهمیت این حشرات ازنظر بهداشتی معادل مگس خانگی می‌باشد. شاید فعالیت شبانه و نیز رفتارهای مخفیانه آن‌ها مهم‌ترین علتی باشد که باعث شده این توانایی آن‌ها قبلاً موردتوجه قرار نگرفته است. سوسری‌ها از برخی جهات شبیه شیخکها هستند ازاین‌رو برخی محققین این دو راسته را در راسته‌ای تحت عنوان قرار می‌دهند. عده‌ای نیز راسته را زیر راسته‌ای از راست‌بالان می‌دانند درنتیجه راسته‌های را به‌عنوان در این زیر راسته قرار می‌دهند.
مهم‌ترین خانواده‌های راسته سوسری یا سوسک:
1. خانواده
این خانواده شامل گونه‌هایی هست که در نواحی گرمسیری یافت می‌شوند. برخی از آن‌ها اندازه‌های بزرگ (بیش از 50 میلی‌متر) داشته و قادر به تولید صدا هستند، همچنین قادر به تولید بوهای دورکننده هستند.
2. خانواده
سوسری‌های متعلق به این خانواده دراندازه های کوچک (12 میلی‌متر یا کمتر) هستند. سوسری آلمانی (سوسک آلمانی) نیز در این خانواده بزرگ قرار می‌گیرد.
3. خانواده
حشرات متعلق به این خانواده کوچک و بی‌بال بوده و معمولاً در داخل کنده‌های در حال پوسیدن یافت می‌شوند.
5. خانواده
حشرات متعلق به این خانواده کوچک بوده (5 تا 25 میلی‌متر) و ازلحاظ جغرافیایی گسترش وسیعی دارند. برخی از گونه‌های آن در لانه مورچه‌ها یافت می‌شوند درحالی‌که برخی گونه‌ها در صحرا و در داخل شن‌ها زندگی می‌کنند.
خسارت و اثرات نامطلوب سوسری‌ها
سوسری‌ها و یا سوسک‌ها همه‌چیزخوار هستند و به علت تغذیه از مواد غذایی متنوع و حتی فضولات انسان با انتقال تعداد زیادی از ریز موجودات مضر به انتشار امراضی نظیر تیفوئید،جزام،اسهال خونی و غیره سبب می‌شوند.این ریز موجودات مدت طولانی در روده سوسری‌ها به سر می‌برند و درنهایت به جاندار دیگری منتقل می‌گردند.همچنین کیست‌های توسط محتویات روده‌ی این حشرات منتقل می‌شوند(این موجودات جزء تاژک‌داران هستند).با توجه به تحقیقات به‌عمل‌آمده حدود 7 درصد سوسری‌ها کیست (عامل بیماری اسهال خونی ) را منتقل می‌نمایند.
خسارت گونه‌هایی که آزادانه در طبیعت به سر می‌برند،هنوز تعیین نشده است.ولی در حال حاضر گونه‌های ساکن در منازل سوسری‌ها (سوسک‌ها) به‌صورت آفت عمومی درآمده‌اند و خسارت ناشی از آن‌ها خواه در اثر تغذیه از مواد غذایی و خواه به علت ایجاد آلودگی ازنظر سلامتی انسان به‌ویژه پس از افزایش اماکن شوفاژ دار ابعاد وسیع‌تری یافته است.این حشرات بوی نامطبوعی را روی مواد غذایی از خود باقی می‌گذارند.

 

سمپاشی | سمپاشی منازل | سمپاشی ساس | خدمات سمپاشی | سمپاشی سوسک